Öğrenim Hareketliliği

Anasayfa » Öğrenim Hareketliliği

Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği ile SAMÜ öğrencileri 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 (2-12 ay arasında) dönemliğine diğer bir Avrupa ülkesi ECHE sahibi yükseköğretim kurumunda değişim öğrencisi olma ve program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek alma şansına sahiptirler. Öğrenim hareketliliğine katılabilmek için kurumlararası anlaşma olması gerekmektedir.

Erasmus öğrenim hareketliliği ile yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin öncelikle yıl içinde gerçekleştirilen başvuru çağrı döneminde Uluslararası İlişkiler Ofisi Erasmus Koordinatörlüğü’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru şartları:

1. Transkript (Hazırlık sınıfında bulunan öğrenciler başvuru yapamaz)

2. Lisans ve Ön lisans için not ortalaması 2.20/4.00

3. Yüksek lisans ve doktora için not ortalaması 2.50/4.00

Başvuru sonrasında Erasmus dil sınavına girmeye hak kazanan öğrenciler seçilir ve sınav yapılır. Dil sınavı sonuçları ve akademik not ortalaması hesaplanan öğrencilerden hareketlilikten faydalanmaya hak kazananlar belirlenir.

Erasmus öğrencisi olarak seçildikten sonra her öğrenci Erasmus Bölüm Koordinatörü ve Erasmus Kurum Koordinatörü ile iletişime geçer. Bölümün anlaşmalı olduğu Üniversiteler arasından hangisi ya da hangilerine başvuracağı belirlenir. Karşı Üniversitenin son başvuru tarihine kadar gerekli belgeler doldurulup Üniversiteye gönderilir.

Karşı Üniversite tarafından kabul alan öğrencilere kabul mektubu gönderilir. Kabul mektubu alan öğrencilerin en kısa süre içinde vize için gerekli belgeleri araştırması ve vize başvurusunu tamamlaması gerekir.

Öğrenci hareketliliğe başlamadan önce dosyasında yer alması gereken belgeler için tıklayınız.

Öğrenci Destek Hattı